piątek, 4 czerwca 2010

Najlepsze ciasto czekoladowe, EVERciasto czekoladowe, zinger


Amerykanie nazwaliby to ciasto czymś w rodzaju The Ultimate Chocolate Cake i mieliby rację. Pewnie by dodali coś jeszcze w stylu rich, moist and decandent, tyle że przynajmniej słowo decadent już się tak zdewaluowało, że teraz wszystko jest decadent od ciężkich czekoladowych ciast Marthy Stewart po death by chocolate Desaulnier'a. Nie jestem jednak pewien czy akurat te "kreacje" na taki przymiotnik zasługują. A to ciasto i owszem.
Nie ma ono struktury brownie, a więc nie jest zakalcem. Nie ma także struktury naszego murzynka, ponieważ ma bardziej zwartą  konsystencję, a jednak jest lekkie. Gdybym miał je do czegoś porównać, byłby to Sacher Torte, który jadlem w kawiarni w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu, nazwy kawiarni nie pamiętam, ale było to coś niesamowitego.
Ciasto pochodzi z książki Carole Walter Great Cakes i można ją obejrzeć tu.  W oryginale nazywa się Black Chocolate Zinger i zawiera pieprz zamiast chili oraz dwa razy więcej cukru niż w moim przepisie (Amerykanie lubią słodko).

Składniki ciasta

150 g masła (w oryginale 100 g masła i 50 g vegetable shortening)
220 g cukru
4 duże jajka
190 ml wody
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
170 g czekolady gorzkiej (min. 60% masy kakaowej)
3 łyżki miodu
125 lodowatej wody
1/4 łyżeczki chili
260 g mąki
łyżeczka sody

Polewa

170 g czekolady (min. 60% masy kakaowej)
170 g śmietanki 30%
1 łyżka miodu (w oryginale corn syrup)
Zagotować wodę (190 ml), zdjąć z ognia i dodać kawę rozpuszczalną. Następnie dodać miód (3 łyżki) oraz 170 g czekolady i mieszać dopóki wszystko się rozpuści. Odstawić. W drugim naczyniu wymieszać mąkę, sodę oraz chili. Miekkie masło ucierać mikserem przez ok. 3 min, następnie dodać stopniowo cukier i ucierać nadal przez 8 min. Kiedy masło z cukrem jest dobrze już połączone, dodać do masy po jednym jajku. Jeśli masa się nam zważy, nie ma się czym przejmować, bo nie robimy przecież kremu do tortu. Następnie dodajemy na zmianę do ciasta lodowatą wodę (125 ml) i mieszaninę mąki, sody i chili. Ciasto wlać np do okrągłej formy 26 cm lub dużej formy z kominem wysmarowanej masłem i opruszonej mąką . Piec w temperaturze 180 stopni przez ok 65-75 min. Ciasto nie można piec krócej, ponieważ po około 50 minutach jest jeszcze płynne. Po upieczeniu, ciasto wystudzic i pokryć polewą. Na polewę zagotować śmietankę z łyżką miodu, zdjąć z ognia i dodać pokrojoną na kawałki czekoladę. Mieszać, aż się wszystko połączy. Polewa jest tak gęsta, że właściwie od razu zastyga.0 komentarze:

Prześlij komentarz