sobota, 5 czerwca 2010

Ziemniaki duszone w przyprawach z kotletami z ciecierzycy



ziemniaki duszone z ciecierzycą




Tytułowe ziemniaki właściwie są najpierw podsmażane (dobra patelnia kluczowa), a następnie duszone. Mam wrażenie, że wtedy najlepiej "nasiąkają" przyprawami. Przepis nie jest mój, należy do Nigelli Lawson, ale nie mam zamiaru stosować się do niego niewolniczo. Uważam, że sprawa ilości oraz rodzajów przypraw jest otwarta. Co do Nigelli... bo przecież trzeba mieć na jej temat jakieś zdanie... Jeśli nawet się jej nie lubi, bo jest kiczowata (niektórzy ją lubią właśnie dlatego: "Look at this gooey amber corn syrup trickling down the chocolate fudge") albo idzie na łatwiznę, to  czasem naprawdę ma dobre pomysły lub przynajmniej wie, skąd te dobre pomysły ściągnąć.

Co do ciecierzycy. Jet pyszna, wszechstronna ale niemiłosiernie  długo się gotuje ( w moim szybkowarze około godzinę) Zawsze jednak można kupić gotowaną w puszce. Z ciecierzycy robi się kotlety, hummus a z mąki falafel i wiele innych potraw. Tutaj podaję przepis na kotlety. W przeciwieństwie do zwykłych kotletów z wieprzowiny, te z ciecierzycy nie powodują niestrawności ani wyrzutów sumienia z powodu zabijania niewinnych zwierząt.



ziemniaki duszone z ciecierzycą



Ziemniaki duszone z przyprawami


750 g ziemniaków
sól
pieprz
łyżeczka koledry
lyżeczka kuminu
łyżeczka kurkumy
łyżeczka gorczycy
łyżeczka kminku
pół łyżeczki chili
ząbek czosnku

Ziemniaki obieramy i  kroimy na niezbyt duże kawałki. Nie przejmujemy sie elegancją i równością poszczególnych kawałków, ponieważ nawet uprzednio pokrojone w równą kostkę ziemniaki, podczas duszenia stracą swoje eleganckie proporcje. Rozgrzewamy mocno oliwę z oliwek na patelni, wrzucamy ziemniaki, solimy i pieprzymy. Wszystko  smażymy na ostrym ogniu mniej więcej przez 10 min. Następnie dodajemy rozgnieciony ząbek czosnku oraz wszystkie przyprawy. Dolewamy trochę wody i dusimy ziemniaki pod przykryciem do miekkości.


ziemniaki duszone z kotletami z ciecierzycy


Kotlety z ciecierzycy

300 g suchej ciecierzycy
2 papryki czerwone
papryczka chili
cebula
czosnek
3 marchewki
pół selera
1 jajko
mąka 4 łyżki
100 g prażonych migdałów
chili świeże i w proszku
pieprz
korzeń imbiru
tarta bułka
olej do smażenia
zielona pietruszka


Ciecierzycę moczymy w wodzie przez ok. 12 godz. Po tym czasie gotujemy ją do miękkości (w szybkowarze 1 godz). Paprykę smażymy z cebulą, chili oraz czosnkiem. Migdały prażymy w piekarniku przez ok. 10 min. w temperaturze 150 stopni. Często mieszamy, żeby się nie przepaliły. Uprażone migdały mielemy. Seler oraz marchewki gotujemy w wodzie do miękkości. Ciecierzycę oraz marchew i seler miksujemy na gładką masę. Dodajemy przesmażoną paprykę z czosnkiem, cebulą oraz chili i zmielone migdały. Dodajemy zieloną pietruszkę. Masę doprawiamy pieprzem, solą, chili, kolendrą oraz tartym świeżym imbirem. Dodajemy mąkę, tartą bułkę oraz jajko i mieszamy. Ilość bułki tartej oraz mąki trudno określić. Gęstość masy powinna być taka, aby można było z niej formować kotlety. Kotlety obtaczamy je w mące, jajku oraz tartej bułce. Smażymy na oleju, aż będą złotobrązowe.

Sos

175 ml jogurtu typu greckiego
2-3 łyżki tahiny
1 ząbek czosnku
sok z cytryny
zielona pietruszka
sól
pieprz

Jogurt połączyć z tahiną oraz z roztartym czosnkiem. Doprawić solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny. Dodać pokrojoną zieloną pietruszkę.

Na koniec drugie zastosowanie kotletów. Można je zjeść w formie burgerów. Wszystko tak jak zwykle poza tym, że kotlety są z ciecierzycy a nie z wieprzowiny.



ziemniaki z kotletami z ciecierzycy

Burgery z kotletami z ciecierzycy

pomidory
sałata
cebula czerwona
bułki burgerowe
ketchup lub sos słodko-kwaśny

Bułki przekroić i uprażyć na chrupiąco w piekarniku. Następnie robimy burgery. Chyba każdy wie, jak je zrobić :)

burger z ciecierzycą


0 komentarze:

Prześlij komentarz