sobota, 6 listopada 2010

Ciasto makowe z pigwą






To drugi wpis w akcji "Gotujemy po polsku" pod patronatem serwisu zPierwszegoTłoczenia. To ciasto jest trochę hybrydą, ponieważ jeśli recepturę podwoicie i pozbędziecie się pigw, wyjdzie Wam najlepsza baza do tortu makowego. Pigwa nie jest specyficznie polska, w końcu słowo marmolada pochodzi od portugalskiego marmelo, które oznacza właśnie pigwę. Za to mak, przynajmniej na Zachodzie, uznawany jest za specyficznie środkowoeuropejski, jeśli już nie czysto polski, rarytas. Na imprezie dla Anglików to ciasto z makiem cieszyło się u mnie największym wzięciem, a większość z gości nigdy wcześniej go nie jadła. Co do pigwy... Zanim się do niej zabierzecie, przygotujcie sobie bardzo ostry nóż, inaczej możecie się pokaleczyć, bo pigwa jest niewiarygodnie twarda. Ważne jest także ugtowanie pigwy w syropie do miękkości, bo później się już nie ugotuje w piekarniku i może być twardawa.

Składniki ciasta

5 jajek
1 szklanka mąki (wszystkie szklanki po 250ml)
1 szklanka maku (pół zmielonego pół nie)
100g masła stopionego
3/4 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
garść orzechów włoskich do posypania

Pigwa

3-4 duże pigwy
100g cukru
400ml wody
sok z połowy cytryny
laska cynamonu
1 anyż gwaźdźisty
2 goździk
parę nasion kardamonu



Pigwy obieramy, kroimy na ćwiartki i pozbawiamy gniazd nasiennych. Zagotowujemy cukier z wodą i korzeniami, Wkładamy do syropu pigwę i gotujemy do miękkości. Pigwę wyjmujemy i zostawiamy do przestudzenia.



Jajka ucieramy z cukrem do białości. Mąkę mieszamy z makiem i proszkiem do pieczenia. Do masy jajecznej dodajemy na zmianę suche składniki i roztopione masło. Ciasto wylewamy do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 24 lub 26 centymetrów. Na ciasto kładziemy ćwiartki pigwy, które posypujemy jeszcze cukrem oraz orzechami. Pieczemy ciasto przez mniej więcej 40 minut.



0 komentarze:

Prześlij komentarz