piątek, 4 lutego 2011

Tarta z prażonymi migdałami, karmelem i czekoladą





Jeśli lubicie bardzo słodko, to ciasto jest dla Was. Jest słodkie, ale ma charakter, który nadają mu gorzka czekolada, prażone migdały (prażenie przenosi smak orzechów  w całkiem inne nieznane tereny) oraz odrobinę soli. Parę wskazówek. Migdały trzeba uprażyć porządnie tj. musimy naprawdę poczuć ich uprażony smak oraz zapach. Takie migdały są lekko brązowe w środku. Z drugiej strony, jeśli migdały przepalicie, są do wyrzucenia, bo gorzknieją.
Trudność z karmelem polega na tym, że albo zbyt słabo jest upalony i wtedy nie smakuje niczym i jest zbyt rzadki, albo jest tak upalony, że nadaje się do wyrzucenia. Praktyka jednak czyni mistrza;) Najłatwiej karmel robić w jasnym naczyniu, bo wtedy łatwiej kontrolować stopień jego uprażenia. Dodatek miodu, najlepiej jasnego, sprawia, że w karmelu nie zrobią Wam się kryształki. I nie mieszajcie go łyżką, po prostu poruszamy garnkiem ruchem okrężnym. Tartę możemy jest na ciepło i wtedy karmel nam trochę będzie wyciekał na boki, lub na zimno; tarta będzie wtedy absolutnie perfekcyjna w smaku oraz wyglądzie. Smacznego!

Ciasto kruche

Ciasto kruche robimy z tego przepisu tylko ilość składników dzielimy na pół i nie dodajemy cukru. Wylepiamy tortownicę 20-22 centymetrową i pieczemy na złoty kolor w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Nadzienie

  • 125g cukru
  • 3 łyżki miodu jasnego
  • 100ml śmietanki kremówki
  • 4 łyżki masła
  • 1/4 łyżeczka soli
  • 100g migdałów uprażonych w temperaturze 150stopni przez ok. 10 minut
  • 100g gorzkiej czekolady+100ml śmietanki kremówki



Robimy karmel. Do jasnego rondla wsypujemy cukier, dodajemy miód oraz ok. 4 łyżek wody. Mieszaninę gotujemy, aż nabierze bursztynowego koloru. W tym momencie trzeba bardzo uważać, bo karmel może się szybko spalić i jest wtedy do wyrzucenia. Do karmelu dodajemy najpierw masło a następnie śmietankę. Kiedy karmel, a raczej już toffee,przestanie się burzyć, dodajemy grubo posiekane migdały. Wszystko mieszamy i lekko studzimy. Następnie wylewamy mieszaninę na upieczone, kruche ciasto. Robimy polewę. śmietankę doprowadzamy do wrzenia, zdejmujemy z ognia i dodajemy pokrojoną czekoladę. Mieszamy, aż się składniki połączą. Polewę czekoladową wylewamy na lekko przestudzony karmel z migdałami.



0 komentarze:

Prześlij komentarz