środa, 29 czerwca 2011

PIEROGI Z JAGODAMI, czyli: Ordynarna klasyka, ale PYCHA


Tuż nad Bugiem,z lewej strony,
Stoi wielki bór zielony.
Noc go kryje skrzydłem kruczem,
Świt otwiera srebrnym kluczem,
A zachodu łuna złota
Zatrzaskuje jasne wrota.
M. Konopnicka Na jagody.

Co prawda Maria Konopnicka wypadła z łask i coraz mniej chętnie czyta się jej poezję. Nie wyobrażam sobie jednak innego wstępu dla tego blogowego wpisu z przepisem na pierogi z jagodami.

Ciasto:
mąka
woda
oliwa
łyżeczka soli

Farsz
jagody

 

Zaczynamy od ciasta. Ciasto na pierogi jest chyba jednym z najprostszych ciast na dania mączne. Do sporej wielkości misy wsypujemy mąkę (lub wysypujemy ją na czysty blat, jak kto woli) dodajemy wodę, łyżeczkę soli i mieszamy do momentu aż powstanie zwarta masa. W zależności od potrzeby możemy dodać trochę mąki, bądź wody. Niektórzy dodają wodę gorącą. Gorąca woda sprawia, że pierogi później się lepiej lepią. Ja tym razem dodałem zwykłej przegotowanej, zimnej wody. Ciasto następnie wyrabiamy kilka minut, aby było elastyczne. Ja w tym momencie dodaję odrobinę (max dwie łyżki) oleju. Taka odrobina zmienia później zupełnie jakość lepienia pierogów. Jest znacznie wygodniej. Ciasto się nie rozpada i wygodnie jest uformować je w pożądany kształt. (Nie jest  to oczywiście koniecznie. Można zastąpić to wrzątkiem, albo po prostu postarać się o dobre wyrobienie ciasta z samej mąki i wody).

Takie wyrobiony ciasto formujemy w kulę i odkładamy na bok. Posypujemy mąką (żeby nie wyschło) i zostawiamy na jakiś czas.

W tym czasie zajmujemy się przygotowaniem farszu. Przygotowanie farszu dla pierogów z jagodami jest dziecinnie proste.


Najpierw dokładnie płuczemy jagody w zimnej wodzie. Pod niezbyt intensywnym strumieniem. Następnie delikatnie wykładamy je na ściereczkę, żeby wyschły i (wariant fakultatywny) posypujemy odrobinę mąki. Mąka powinna wchłonąć resztę wody lub soku. Niektórzy zalecają również posypanie owoców cukrem, ale ja bym z tego zrezygnował. Posypane cukrem jagody puszczą sok, co może przeszkodzić nam w wygodnym nakładaniu farszu na pierogowe ciasto i w zlepianiu pierogów.

Wracamy do ciasta.
Rozwałkowujemy je. Wykrawamy szklanką kółka. Następnie nakładamy łyżeczką jagody (uwaga, bo lubią uciekać) i zlepiamy w charakterystyczny pierogowy kształt. Zrobione pierogi układamy na ściereczce oprószonej mąką (żeby się nie przywarły), a następnie wrzucamy na chwilę do wrzącej, osolonej wody. Pierogi są gotowe do jedzenia, kiedy są miękkie. Nie sugerujmy się tym, kiedy wypłyną na powierzchnię, bo ponieważ są lekkie wypływają prawie od razu.


Wykładamy je na talerz. Podajemy z kefirem, śmietana, cukrem, jogurtem... Jak kto woli. I jemy.


0 komentarze:

Prześlij komentarz